Ученички парламент
Ученички парламент у нашој школи чине по два представника сваког одељења који се бирају на одељењској заједници сваке школске године.
Парламент заступа интересе свих ученика у школи и ради на остваривању права слободе говора, изражавања мишљења и развоју демократске културе. Предлажемо идеје како бисмо могли да побољшамо нашу школу као и да решимо проблеме ако постоје.
Учествујемо у планирању развоја школе, развијању сарадње између ученика, наставника и стручних сарадника. Наш представник учествује у раду Школског одбора а имамо и чланове у тимовима школе: тим за превенцију насиља, тим за самовредновање, тим за развој квалитета школе и у стручним активима за развојно планирање и развој школског програма.
Чланови ученичког парламента осмишљавају различите ваннаставне и рекреативне активности. На парламенту се договарамо о организовању и учешћу на такмичењима, прославама Дана школе, Светог Саве и Дана просветних радника а посебно смо активни у обележавању „Купусијаде“.
Из Закона о основама система образовања и васпитања (“Службени гласник РС”, бр. 88 од 29. Септембра 2017, 27 од 6. априла 2018 – др. закони, 10 од 15. фебруара 2019, 6 од 24. јануара 2020, 129 од 28. децембра 2021, 92 од 27. октобра 2023.)
Ученички парламент
Члан 88.
У последња два разреда основне школе и у средњој школи организује се ученички парламент (у даљем тексту: парламент) ради:
1) давања мишљења и предлога стручним органима, школском одбору, савету родитеља и директору о: правилима понашања у школи, мерама безбедности ученика, годишњем плану рада, школском развојном плану, школском програму, начину уређивања школског простора, избору уџбеника, слободним активностима, учешћу на спортским и другим такмичењима и организацији свих манифестација ученика у школи и ван ње и другим питањима од значаја за њихово образовање;
2) разматрања односа и сарадње ученика и наставника, васпитача или стручног сарадника и атмосфере у школи;
3) обавештавања ученика о питањима од посебног значаја за њихово школовање и о активностима ученичког парламента;
4) активног учешћа у процесу планирања развоја школе и у самовредновању школе;
5) предлагања чланова стручног актива за развојно планирање и тима за превенцију вршњачког насиља из реда ученика.
Парламент чине по два представника сваког одељења седмог и осмог разреда у основној школи, односно сваког одељења у средњој школи, а у уметничкој школи – по три из сваког разреда, односно године.
Чланове парламента бирају ученици одељењске заједнице сваке школске године. Чланови парламента бирају председника.
Парламент бира два представника ученика који учествују у раду школског одбора, у складу са чланом 119. овог закона.
Ученички парламент има пословник о раду.
Програм рада парламента саставни је део годишњег плана рада школе.
Ученички парламенти школа могу да се удруже у заједницу ученичких парламената, као и да сарађују са удружењима и организацијама које се баве заштитом и унапређењем права ученика.